Moje dziecko w przedszkolu
Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu – czyli rady na dobry początek.
Rodzicu! Każde dziecko jest inne i każde wymaga indywidualnego podejścia – możesz jednak ułatwić mu wejść w nowe środowisko, przygotować do roli przedszkolaka.
TRENING SAMODZIELNOŚCI – by ułatwić dziecku start w przedszkolu, dużo wcześniej zacznij uczyć dziecko samodzielności, zachęcaj do próbowania różnych czynności. Pokazuj jak, ale nie wyręczaj. Odpowiednio zmotywowane przedszkolaki chętnie podejmują małe wyzwania, chcą być uznawane za „duże” i chwalone. Sukcesy budują w nich poczucie własnej wartości, przez co później w grupie przedszkolnej czują się pewniej.
PRZEDSZKOLE – NOWE MIEJSCE W ŚWIECIE DZIECKA - kiedy podejmiesz już decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola, warto wyposażyć również malca w podstawową wiedzę, co to jest przedszkole. Spacery w okolice placówki, przyglądanie się zza płotu dzieciom w przedszkolnym ogrodzie. Przy okazji opowiadamy dziecku o atrakcjach, jakie czekają na przedszkolaków, o tym jak dzieci w przedszkolu wspólnie się bawią, układają, śpiewają i tańczą, uczą się wierszyków, malują czy rysują, ale również o zwykłych czynnościach jak jedzenie obiadu czy wyjścia na dwór. Rozbudź w dziecku ciekawość.
CZY JA TU BĘDĘ MIESZKAĆ? - jedną z najczęstszych obaw przedszkolaków jest lęk przed tym, że będą musieli zostać w przedszkolu „na zawsze”. Ważne, by przy każdym pożegnaniu, ale również we wcześniejszych rozmowach z dzieckiem pojawiło się zapewnienie, że zawsze rodzic przyjdzie po dziecko.
CZAS WEDŁUG DZIECI-wiele dzieci doskonale funkcjonuje w uporządkowanym i powtarzalnym rozkładzie dnia. Dziecko w wieku przedszkolnym inaczej niż dorośli traktuje upływ czasu. Komunikaty typu: „Przyjadę po ciebie po południu” czy , „Będę za 3 godzinki” są dla przedszkolaka zupełnie niezrozumiałe. ''Po obiedzie przyjdzie po ciebie mama” i to wystarczy dziecku.
NASZE MAŁE UMOWY-warto spróbować ustalić z dzieckiem wcześniej sposób rozstania i kolejność wydarzeń: „Teraz cię przytulę, dostanę buziaka i pojadę do pracy, a ty pójdziesz na śniadanko, potem pobawisz się z dziećmi. Umawiamy się, że mama przyjdzie po ciebie po obiedzie”. Pamiętajmy – dotrzymujmy słowa, jeżeli obiecamy, że będziemy po obiedzie, zaplanujmy dobrze dzień, by udało nam się spełnić obietnicę.
PŁACZ DZIECKA – czyli rzecz, której obawiamy się najbardziej. Pożegnanie w przedszkolu jest jednym z najtrudniejszych momentów zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Pożegnanie powinno być dostosowane do temperamentu dziecka i wypracowanych już wcześniej.Nie przedłużmy go w nieskończoność. Postarajmy się, by było ciepłe i czułe, koniecznie z zapewnieniem, że przyjdziemy w ustalonym czasie Nie bójmy się płaczu dziecka. Łzy nie są złe, są naturalnym objawem uczuć i emocji, jakich doświadcza dziecko.
POCHWAŁA JEST TAKŻE NAGRODĄ - tuż po przyjściu po dziedzko, powiedz mu że „jesteśmy dumni, że tak ładnie bawiło się dziś z dziećmi ” albo, że „udało mu się samodzielnie ubrać buty”. Dziecko, które ma poczucie nawet małych sukcesów chętniej podejmuje się kolejnych wyzwań.
A w skrócie... Coć innego, ale o tym samym:)
Dziecko krytykowane
Uczy się potępiać
Dziecko żyjące w nieprzyjaźni
Uczy się agresji
Dziecko wyśmiewane
Uczy się nieśmiałości
Dziecko zawstydzane
Uczy się poczucia winy
Dziecko żyjące w tolerancji
Nabiera cierpliwości
Dziecko zachęcane
Uczy się wiary w siebie
Dziecko rozumiane
Uczy się oceniać
Dziecko traktowane uczciwie
Uczy się sprawiedliwości
Dziecko żyjące w bezpieczeństwie
Uczy się ufać
Dziecko przyjmowane takim jakie jest
Uczy się akceptować
Dziecko traktowane uczciwie
Uczy się prawdy
Dziecko otoczone przyjaźnią
Uczy się szukać w świecie miłości...