Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

RODZICU!!!Czy warto posłać dziecko do przedszkola?

Czcionka:

Rola przedszkola w wychowaniu i rozwoju małego dziecka

 

Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat.

Robert Fulghum

     Przytoczone powyżej słowa stanowią sens edukacji przedszkolnej, bo właśnie te wyżej wymienione umiejętności zdobywa dziecko w przedszkolu. Obecnie upowszechniła się świadomość znaczenia przedszkola i jego istotnego wpływu na rozwój i przyszłe losy człowieka.
     Psycholodzy są zgodni, że od trzeciego roku życia dziecka zaczyna się okres zwany przedszkolnym. Dla większości dorosłych oznacza to, że trzylatek rozpoczyna edukację przedszkolną i że jest to korzystne dla jego rozwoju. Proces adaptacji dziecka czasami przebiega jednak inaczej, niż oczekują tego rodzice: zakłóca rytm życia rodzinnego, wywołuje strach u rodziców, rodzi szereg pytań (czy rzeczywiście jest to właściwa decyzja, czy nie za wcześnie?). Prowadzi to do zabrania dziecka z przedszkola i wytworzenia negatywnego obrazu placówki.
     Gdy dziecko rozwija się według normalnego rytmu, w mniejszym stopniu przeżywa dramat rozstania z najbliższymi. Dlatego warto dostrzec w nas, nauczycielach, sprzymierzeńców w wychowaniu i rozwoju dziecka. Dzięki naszemu zaangażowaniu i współpracy z rodzicami dziecko na pewno zaaklimatyzuje się w nowych, nieznanych warunkach. Kiedy już będzie czuło się bezpiecznie, gdy dostrzeże, że jego potrzeby mogą być przez panie przedszkolanki zaspokojone, zacznie w pełni korzystać z tego, co przedszkole mu oferuje – a jest to bogata oferta.


     Głównymi celami i wyznacznikami pracy przedszkola, o które w szczególny sposób dbają p.Patrycja, p.Sabinka, p. Anetka, p. Ilonka a przede wszytskim p.kierownik są;
 

  • wielostronny rozwój dziecka,
  • monitorowanie, stymulowanie rozwoju psychicznego, emocjonalnego, społecznego, umysłowego,
  • kształcenie uniwersalnych umiejętności odpowiednio do fazy rozwoju dziecka,
  • udział w promowaniu opieki zdrowotnej uwzględniającej wczesne wykrywanie grup ryzyka zdrowotnego i społecznego,
  • konstruktywna współpraca między przedszkolem i rodziną (jedność celów i zadań),
  • spontaniczne i zorganizowane wychowanie dziecka realizowane przy współpracy z rówieśnikami i dorosłymi,
  • zabawa jako główna forma aktywności dziecka przedszkolnego – jej niezależny i twórczy charakter,
  • pomoc dzieciom w stworzeniu przez nie pozytywnego obrazu samego siebie (w tym szacunku dla siebie i innych) oraz w zrozumieniu i szanowaniu tych, którzy różnią się rasą, kulturą, sytuacją ekonomiczną.


    Nasza placówka przedszkolna w całosci ma na względzie powyższe  cele i w oparciu o nie pełni funkcje: opiekuńczą, wychowawczą, dydaktyczną i diagnostyczno-terapeutyczną.


     Przedszkole wprowadza 3-latka w świat dotąd dla niego obcy. Przede wszystkim uczy go tego, że istnieją inne dzieci i ich potrzeby – zaczyna odbywać się proces socjalizacji malucha. Ponadto dziecko nabywa wiele innych umiejętności i wiadomości o otaczającym go świecie bliższych i dalszych znajomych. Nabywa umiejętności funkcjonowania w grupie rówieśniczej, kształtuje swoją osobowość, próbuje rozumieć i akceptować uczucia innych.

  Panie przytoczone powyżej uznaje  podmiotowość dziecka; akceptują jego  indywidualne odczucia, pomagają w realizacji  jego pomysłów, stawiają zadania na miarę możliwości malucha, wyrobiają  poczucie odpowiedzialności, kształtują poczucie więzi społecznej i współodpowiedzialności.
     P.Patrycja oraz inne przedszkolanki  znają dobrze swoich podopiecznych, to one stwarza odpowiedni klimat wychowawczy i dydaktyczny. Jako pierwsze  odkrywają szczególne zdolności dziecka i dążą do ich rozwijania i doskonalenia. Dostrzegają również deficyty w rozwoju dziecka, a wtedy wspólnie z rodzicami stara się pomóc dziecku w jak najlepszy sposób. Dlatego też nie musimy sięgać daleko. Nasze przedszkole w trosce o maluchy poszerzyło ofertę edukacyjną. Każde dziecko przechodzi tzw. badanie poziomów każdej z wymienionej powyższej sfery. Potem jest ściśle monitorowane przez panią Ilonkę-naszą terapeutkę, która w glinie, w mące, kaszy, kleju...dostrzega funkcjolaność materiałów w pełni wpływających na                        PRAWIDŁOWY ROZWÓJ.
  

 

 Dlatego Rodzicu!

Warto zapisać dziecko do przedszkola, spokojnie przetrwać okres adaptacjny iobserwować postępy w rozwoju dziecka.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny